Celem konsultacji jest poznanie opinii, uwag i propozycji dotyczących projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Kutno.
Granice obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, wyznaczone na podstawie diagnozy i analizy koncentracji negatywnych zjawisk występujących w sferze społecznej oraz uzupełniająco w sferach gospodarczej i funkcjonalno-przestrzennej.
Urząd Miasta Kutno
Wydział Gospodarki Przestrzennej
tel. 24 253 12 11
Art. 6 ust. 1 i art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485 ze zm.).
mieszkańcy, organizacje pozarządowe, interesariusze obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie:
1) spotkania otwartego z mieszkańcami, umożliwiającego omówienie sposobu wyznaczenia granic obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta
Kutno na podstawie diagnozy i analizy koncentracji negatywnych zjawisk ze sfery społecznej oraz uzupełniająco w sferach gospodarczej i funkcjonalno-przestrzennej z mapą obszaru rewitalizacji wyznaczonego na lata 2023-2034, a także wyrażenie uwag i opinii. Spotkanie odbędzie się w dniu 23 października 2023 roku o godzinie 16:00 w Kutnowskim Domu Kultury, ul. Żółkiewskiego 4 – sala nr 104, I piętro.
2) badania opinii mieszkańców poprzez zbieranie uwag w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej w
szczególności poczty elektronicznej na adres: konsultacje.spoleczne@um.kutno.pl oraz za pomocą platformy https://kutno.wdialogu.pl/konsultacje poprzez wypełnienie internetowego formularza,
3) wywiadu jakościowego z mieszkańcami miasta.
Miasto Kutno przystępuje do przeprowadzenia rewitalizacji zgodnie z zapisami ustawy o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. (Dz.U. 2021 poz. 485 ze zm.). Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki.
W przypadku, gdy gmina zamierza realizować zadania własne, związane z przygotowaniem, koordynowaniem i tworzeniem warunków do prowadzenia rewitalizacji, Rada Miasta wyznacza, w drodze uchwały, z własnej inicjatywy albo na wniosek Prezydenta, obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji.
Na podstawie przeprowadzonej diagnozy delimitacyjnej za obszar rewitalizacji w Mieście Kutno uznano obaszry: Centrum i Wenecja/Majdany (zgodnie z załącznikiem graficznym). Zdecydowano się wyznaczyć obszar rewitalizacji pokrywający się w całości z obszarem zdegradowanym. Za takim podejściem przemawia koncentracja zjawisk społecznych oraz występowanie innych problemów, w tym w szczególności w sferach środowiskowej i przestrzenno-funkcjonalnej. Na obszarze rewitalizacji stwierdzono występowanie negatywnych zjawisk społecznych, w tym wynikających ze starzenia się społeczeństwa, ubóstwa, bezrobocia, uzależnień, niepełnosprawności, długotrwałej choroby oraz niskiego poziom bezpieczeństwa i aktywności społecznej. Na podobszarze stwierdzono ponadto występowanie problemów pozaspołecznych, w tym: niewystarczającego stanu rozwoju i dostępności infrastruktury społecznej, lokalizacji obiektów komunalnych i obiektów zabytkowych o złym stanie technicznym oraz deficytów w zakresie sieci kanalizacyjnej, jak też hałasu, uciążliwego sąsiedztwa terenów przemysłowych, deficytów terenów zielonych, niedoborów miejsc rekreacji.
Wyznaczone granice obszaru są przedmiotem niniejszych konsultacji.
Konsultacje trwają
od 04.10.2023
do 24.11.2023